Foukaná izolace

Foukaná izolace je dnes již velmi dobře zavedená technologie zateplování konstrukcí. Izolační materiál je pneumaticky, pomocí hadice a vzduchu, nanášen i do hůře přístupných míst stavby. Při samotné instalaci izolace tak není potřeba nanášet velké balíky izolačního materiálu do budovy, ale je třeba zajistit pouze servisní otvory pro průchod foukací hadice.

Nejlépe osvědčený izolační materiál, který lze nanášet foukáním, je minerální vata. Ta má celou řadu unikátních vlastností.

V nabídce jsme nově zařadili i žádanou foukanou minerální vatu značky Knauf.

Kde použít foukanou izolaci?

Foukané izolace se často používají jako oprava stávající izolace, která časem slehla a ztratila tak část své izolační schopnosti. Mezi konstrukcí a izolací vznikla mezera plná tepelných mostů, kterou lze nafoukáním izolace snadno vyplnit. Tím možnosti využití foukané vaty ale rozhodně nekončí. Lze ji využít i pro zavedení nové izolační vrstvy, která bude mít nepřekonatelné vlastnosti.

Zateplení foukanou izolací nachází své využití při zateplení stropních konstrukcí, plochých pultových střech, volných ploch na nepochozích či nevyužívaných půdách, dutých stěn panelových domů a dutých stropů.

Podívejte se na krátké video z naší montáže

Připravili jsme pro vás krátké video s ukázkou z jedné realizace foukané vaty. Více ukázek a zateplených budov najdete v sekci reference.

Zateplit fasádu, okna nebo strop?

Jelikož teplo stoupá vzhůru, dosáhne se mnohem vyšších úspor na vytápění zateplením stropu (až do 40% úspor) než výměnou oken nebo zateplením fasády. Položení izolační vrstvy foukané vaty na strop lze tedy považovat za investici do bydlení s tou nejlepší návratností. Ta se pohybuje zpravidla od 3 do 10 let, podle způsobu a režimu vytápění, typu stavebních konstrukcí a typu domu.

Pokud se rozhodnete vybudovat na půdě obytné podkroví, je foukaná minerální vata ideální technologií pro jeho zateplení.

Zateplení půdy

Zateplení půdy nebo půdního prostoru se většinou provádí položením izolace na podlahu. Ta může být tvořená volnou betonovou plochou (u starších domů) - pak se provádí foukání izolace na volnou plochu. V tomto případě, pokud je třeba zajistit přístup k technickým prvkům střechy (komín, okna) se budují pochozí lávky nebo kompletní záklop (pro další možnost skladování). U novostaveb se trámovou střechou nebo střechou ze sbíjených vazníků se zatepluje přímo na sádrokartonový strop - foukaná vata nezatěžuje konstrukci sádrokartonu a nedochází tak k prohýbání ani jinému poškození. U trámových stropů lze provést kompletní záklop z OSB desek, u sbíjených vazníků se pokládají pochozí lávky z prken, pokud je třeba.

Zateplení podkroví

V případě, že je žádoucí mít půdní prostor obytný (vybudovat podkroví), provádí se izolace zateplením střešních šikmin (do dutin za sádrokartony nebo prkenný záklop) a hřebenové dutiny (stropu podkroví). Zateplení půdy je jedním z nejefektivnějších způsobů zateplení domu, bez kterého se neobejde žádný pasivní dům. Nejčastěji proto provádíme “zateplení bungalovů” (link) i zateplení dalších novostaveb.

Používáte půdu ke skladování? Nemusíte se bát, že položením foukané vaty o možnost skladování na půdě přijdete. Součástí dodávky izolační vaty může být i pochozí konsturkce z latí, trámů a OSB desek. Tato konstrukce může mít stejnou nosnost jako původní podlaha.

Nízké náklady, vysoká efektivita foukané izolace

Kromě toho, že je izolace foukanou vatou nejefektivnější z pohledu snížení nákladů na vytápění, je zároveň nejlepší z pohledu pořizovacích nákladů. Její instalace je totiž poměrně nenáročná na stavební připravenost. Stačí několik servisních otvorů a odpadá složité řešení prostor kolem prostupů, oken a dveří. Tím, že po položení tvoří souvislou vrstvu nedochází ani ke vzniku tepelných mostů. Ty se mohou tvořit při pokládání rolovaných pásů izolace.

Foukanou izolaci oceníte i v letním období, kdy chrání dům před přehříváním. V tomto případě je vhodné zateplit podlahu půdy - tím se teplo z přehřátého půdního prostoru nebude dostávat do obytné části. Je však možné zateplit i střešní šikminy do dutin vzniklých po zaklopení. Tak se teplo nedostane ani do půdního prostoru a tak si uchová příjemné prostředí.

Zateplete foukanou vatou bez nepořádku

Foukaná izolace je aplikovaná na místo pomocí dlouhé hadice, která foukanou izolaci dostane i na těžko dostupná místa. Minerální vata je před nafoukáním rozmělněna a proto se rovnoměrně rozprostře po celé ploše a vyplní všechny dutiny bez vzniku tepelných mostů.

Zateplování lze provést při plném provozu budovy, během několika hodin a bez zbytečného nepořádku a odpadu. Oceníte tak rychlost i minimální nároky na úklid po naší práci - rádi po sobě i zameteme.

Podívejte se na další výhody foukané minerální vaty.

Nezávazná poptávka

Jak má vypadat zateplená budova v zimě?

V případě, že je objekt zaizolován správně, nemělo by z něj unikat žádné teplo. Příkladem může být jedna z našich realizací, kdy jsme foukanou vatou zateplovali půdu mateřské školy.

Je vidět, že na střeše zůstává sníh, zatímco z okolních budov už opadal a roztál. To, že tam sníh zůstal znamená, že střechou neodešlo žádné teplo, ale zůstalo uvnitř.

Investice do zateplení se v tomto případě brzy zaplatí dosaženými úsporami.

Pan starosta si izolaci pochvaluje a už nám hlásil, že snižoval teplotu na termostatu.
Probíhá zpracování

Formulář pro nezávaznou poptávku

Kontaktní údaje:

Místo montáže:

Podrobnosti k montáži:

Nevíte si rady, jak vybrat více obrázků?

Výběr více obrázků provedete podržením klávesy CTRL a klepnutím na vybrané obrázky levým tlačítkem myši.

+

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" souhlasím se zpracováním osobních údajů podle vyhlášky GDPR.